Hesapta Sorun Olursa Ne Yapmalıyım ?

heading_title


Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.


HESABIMA GİREMİYORUM, PAROLA YANLIŞ DİYOR, NE OLACAK ?

İlk olarak hesabına giriş yapamıyorsan, eposta, kullanıcı adı, şifre vs. yanlış yazmadığına emin olmalısın. Başında sonunda boşluk olmamasına, büyük küçük harflere ve işaretlere dikkat ederek tekrar denemelisin. Eğer yine olmadıysa bizimle iletişime geçmen gerekiyor.


MİCROSOFT STORE PİN KODU SİZİN KENDİ ŞİFRENİZDİR. BİZİMLE ALAKASI YOKTUR.


NASIL İLETİŞİME GEÇECEĞİM ?

Eğer otomatik teslimat içeren bir ürün aldıysanız, size gönderdiğimiz belge içindeki ürün açıklamasında bir sorun olursa ne yapmanız gerektiği, hangi mailimize yazmanız gerektiği belirtiliyor. Orada belirtilen mail adresimize, sipariş numaranız, üründeki sorun ve ekran görüntüsü ile beraber mail atmanız gerekiyor.


Eğer normal teslimat bir ürün aldıysanız hesap bilgileri size t******@ucuzgames.com adresinden mail olarak geldiyse, bu maile yanıtla yaparak üründeki sorun ve ekran görüntüsü ile beraber mail atmanız gerekiyor. Yazılanın Dışında Ayrı veya Eksik Mail Atılması Durumunda Destek Sağlanmayacaktır. Örnek Fotoğraf En Alt Kısımda Belirtilmiştir. 


DESTEK VE NE ZAMAN SAĞLANACAK ?

Üst kısımda belirtilen şekilde mail attıktan sonra, destek ekibimiz tarafından ürünüzdeki sorun incelemeye alınacaktır. İncelemeden sonra ürününüz tedarikçimize gönderilir ve değişimi beklenir. Ortalama dönüş süresi 1 dakika ile 96 saat aralığındadır. Eğer tedarik var ise anında dönüş yapılır. Eğer tedarik yoksa yeni ürün beklenir veya size durum ile ilgili bir mail gönderilir. 


İlgili Gönderi

Garanti Süresi Ve Detayları Nedir ?

Garanti Süresi Ve Detayları Nedir ?

Garanti nedir, garantim bitti mi ?

Ürün Nasıl Ve Ne Zaman Teslim Ediliyor ?

Ürün Nasıl Ve Ne Zaman Teslim Ediliyor ?

Oyunum hala ulaşmadı, nasıl teslim alırım? Teslimat Süresi Ve Gönderimi Nasıl ?